‘We hebben het operationeel tactisch en strategisch goed op orde’

21-04-2023
‘We hebben het operationeel tactisch en strategisch goed op orde’

Laurens Luijckx (30) Inkoper bij VDH Products

Wat inkoop inhoudt

‘Als ik eenvoudig zou moeten uitleggen wat ik doe bij VDH Products: ik koop in wat nodig is om meetapparatuur en besturingskasten te maken. Daarvoor onderhoud ik contact met onze toeleveranciers om te overleggen of we het kunnen krijgen, wanneer en voor welke prijs.’

Leverbetrouwbaarheid

‘De prijs is bij inkoop een belangrijke factor, maar de leverbetrouwbaarheid is misschien nog wel belangrijker. Je wilt zeker weten dat je op het gewenste moment je producten geleverd krijgt, zodat de productie door kan gaan. Als inkoper heb je een belangrijke bijdrage aan de stabiliteit van het productieproces. En dat geldt zeker in deze tijd, waarin je bepaalde componenten ontzettend lang van tevoren moet bestellen.’

Strategie is belangrijk

‘Strategische inkoop is daarom steeds belangrijker geworden. Onze afdeling werkt daarom nauw samen. Mijn collega en manager Pieter Rauwerda neemt het strategische vlak van inkoop voor zijn rekening, en Wiebe Hut maakt de vertaalslag van inkoop naar planning en productie.’

Beide kanten kennen

‘Ik heb een achtergrond in zowel verkoop als inkoop. Dat zorgt dat ik weet hoe het spel van gunnen en onderhandelen aan beide kanten werkt. De markt van elektrotechniek was nieuw voor me toen ik begon, maar bevalt me heel goed.’

Elkaar het goede gunnen

‘De kunst van het inkopen begint bij de markt kennen, weten waarover je praat en op basis daarvan met gefundeerde voorstellen komen. Je moet ook de relatie met je leveranciers onderhouden. Daarbij transparante, eerlijke en duidelijke communicatie een sleutel tot succes. Over en weer gun je elkaar goede producten tegen een redelijke prijs.’

Realistische verkoopofferte

‘Zwarte cijfers schrijven is natuurlijk erg belangrijk. Als inkoop wil je je voorraad klein houden en de stroom van wat er aan onderdelen binnenkomt en wat er aan producten uitgaat goed op gang houden. Onze ERP-software helpt daarbij. Dankzij de gefundeerde voorspellingen op het gebied van prijs en levertijd kan onze afdeling verkoop een realistische offerte uitbrengen.’

Goede sfeer en samen hard werken

‘Vanaf het moment dat ik in 2022 als inkoper bij VDH ben gestart ga ik elke dag met plezier naar mijn werk. De sfeer met mijn naaste collega’s, maar ook met mensen van andere afdelingen is goed. Er is ruimte voor een geintje. VDH voelt echt als een familiebedrijf: laagdrempelig, informeel, vol behulpzame collega’s. En dit alles zorgt ervoor dat we samen heel hard kunnen werken.’

Ieder onderdeel onder ogen krijgen

‘Ik ben de afgelopen periode degelijk ingewerkt door zowel Wiebe als Pieter. Twee keer per week nemen we samen de MRP door. Wiebe weet me met zijn 40 jaar ervaring steeds weer te verbazen: het aantal artikelnummers dat hij uit zijn hoofd kent is enorm. Zelf ben ik regelmatig in het magazijn te vinden, want ik wil op den duur ieder onderdeel onder ogen hebben gehad.’

De productie gaat gewoon door

‘Als ik een probleem zie, ga ik puzzelen. Eerst de factoren op een rijtje zetten, orde scheppen, en dan dingen regelen. Vooral bij spoedbestellingen is dat zo. Het wordt extra complex als bepaald materiaal niet beschikbaar is. Maar ander materiaal werkt dan ook: onze collega’s van R&D zoeken dat snel uit. Zo kan de productieafdeling gewoon doorwerken.’

De relatie is belangrijk

‘Soms is er hoge spoed. Dan komt bijvoorbeeld iemand van de productie melden dat een item niet past, of niet (goed) werkt. Dat lossen we dan in overleg met onze leverancier zo snel mogelijk op. Op dat moment is de relatie ook erg belangrijk. Je spreekt elkaar natuurlijk wel aan op fouten, maar blijft respectvol en lost het in alle redelijk op.’

We hebben het goed op orde

‘Ondanks de moeite met levertijden van bepaalde componenten, heeft de productie de afgelopen jaren geen moment stilgelegen. Dat betekent dat we het binnen onze afdeling inkoop en logistiek op operationeel, tactisch en strategisch vlak goed op orde hebben. Onze klanten plukken daar de vruchten van.’